NERHBC 2017 Results

BOS - 12th Annual New England Regional Homebrew Competition

Beer

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Neil Kade Black Cape Russian Imperial Stout Wood-Aged Beer  
2nd Jeff Muse Coffee And Cream Spice, Herb, or Vegetable Beer St. Louis Brews
3rd Nicholas Griner Average Neipa Specialty IPA Merrimack Valley Homebrew Club
HM Michael Marino Baltic Pierre Baltic Porter Brewing Network, The

Cider

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Robert Burger Hibiscus Ginger Cider Cider with Herbs/Spices  
2nd William Grote Fetchez La Vache French Cider Boston Wort Processors

Mead

, Teague Bick

Place Brewer Entry Name Style Club
1st John Golden Wonderful Melomel Brew Free or Die
2nd Robert Burger 30-Minute Bochet Experimental Mead  
3rd Robert Burger Orange Blossom Mead Semi-Sweet Mead  
4th Nicholas Delateur Cold Brew Mead Spice, Herb, or Vegetable Mead  

Winners - 12th Annual New England Regional Homebrew Competition

Table 1: Light Lager (19 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Matthew White Someone Is Drooling On Me American Light Lager Lincoln Lagers
2nd Jason Croteau No Munich In This Helles Munich Helles
3rd Trey Lovelace Bad Hombre International Pale Lager Fermentation Nation
HM James Given Rhody Lager International Pale Lager Rhode Island Brewing Society

Table 2: Pilsner (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Phil Nerboso Whisper In My Ear Czech Premium Pale Lager Boston Wort Processors
2nd Laurel Canan Laurelstein Lincoln Lager German Pils
3rd Clifford Parker Super Duper Pooper Scooper Pilsner German Pils
HM Seth Barrows Pekko Pils German Pils Manchester and the Mountains Brewers Alliance (MAMBA)

Table 3: European Amber Lager (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Paul Zocco Ofest Marzen
2nd Matthew Priaulx Party At Ludwig's Marzen Post Modern Brewers
3rd Phil Nerboso Rhymenoceros Vienna Lager Boston Wort Processors

Table 4: Dark Lager (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Phil Nerboso Hiphoppopotamus Schwarzbier Boston Wort Processors
2nd Vaughan Littlefield Uncle Dunkel Munich Dunkel Home Brewers of Greater Bangor
3rd Nicholas Griner Munich Dunkies Munich Dunkel Merrimack Valley Homebrew Club

Table 5: Bock (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Clifford Parker Paragonator Doppelbock
2nd Ross Druckenmiller Helles Bock Fest Helles Bock Boston Wort Processors
3rd Paul Zocco Maibock Helles Bock

Table 6: Light Hybrid Beer (14 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Matt Border North Andover Wet Hop Blonde Blonde Ale Boston Wort Processors
2nd Krzysztof Lasocki American Wheat Beer American Wheat Beer Brew Haven
3rd Matthew Salvatore Kolsch Kolsch Interstate Brewers Unlimited (IBU) [NH]

Table 7: Amber Hybrid Beer (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Paul Dibiase Drop Anchor California Common
2nd James Werner Ambernational Incident International Amber Lager Beer Barons of Milwaukee
3rd Joseph Dauria Alt--Ternative Reality Altbier Metro South Homebrew League (MASH HOLES) [South Weymouth, MA]

Table 8: English Pale Ale (15 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st David Moore Bloke's On You Australian Sparkling Ale Gulf Coast Brewers League [MS]
2nd Jeff Muse Cerise Best Bitter St. Louis Brews
3rd Jeremy Adams Mosaic Brit English Golden Ale Mid-Mass Malt Masters (M4)

Table 9: Scottish and Irish Ale (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Clifford Parker Pretty Little Ditty Scotch Ale Wee Heavy
2nd Paul Zocco Scotch Ale Wee Heavy
3rd Matthew Priaulx Bay State Craic Irish Red Ale Post Modern Brewers

Table 10: American Ale (14 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Ken Lacroix Bobby Mac Pale Ale American Pale Ale
2nd Mike Warren Pale Ale American Pale Ale
3rd Fredric Longabard Moose Slobber Brown Ale American Brown Ale Rhode Island Brewing Society

Table 11: English Brown Ale (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jim Prucha #218 Dark Mild Brew Free or Die
2nd Alex Kolar Colton's Mighty Hornet Dark Mild
3rd Phil Nerboso Kisses On Your Neck English Brown Ale Boston Wort Processors

Table 12: Porter (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Michael Marino Baltic Pierre Baltic Porter Brewing Network, The
2nd Timothy Blackman Dalek English Porter
3rd Paul Zocco Baltic Porter Baltic Porter

Table 13: Stout (26 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Michael Carty Stark Street Stout Imperial Stout Brew Free or Die
2nd Mark Keck When Mark Was In Flight Mode I Bought A Pyrex Imperial Stout Boston Wort Processors
3rd William Ihburg Diado Yago American Stout

Table 14: India Pale Ale (17 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Todd Russell Magic Dust India Pale Ale American IPA Brew Free or Die
2nd Lyn Howard Sunshine Ipa American IPA Brew Free or Die
3rd Kathryn Smith Ruggles English Ipa English IPA
HM Brian Jantausch Another Neipa American IPA Brew Free or Die

Table 15: German Wheat and Rye Beer (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jill Crawford Hella Hefe Weissbier Brew Free or Die
2nd Jerry Robichaud Hefe Weissbier Home Brewers of Greater Bangor
3rd Giuliano Pizzo Just A Hefe Weissbier Brew Free or Die

Table 16: Belgian and French Ale (27 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Eric Prileson Trappist Single Trappist Single Boston Wort Processors
2nd Chris Kesler Paradaison Saison Saison Green Mountain Mashers
3rd Steve Schember Frog Season Saison Boston Wort Processors

Table 17: Sour Ale (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Brian Jantausch Kriek In The Neck Fruit Lambic Brew Free or Die
2nd Doug Schmidt Brett The Berliner 5 - No Hops No Boil This Time Berliner Weisse Boston Wort Processors
3rd Mark Keck Apricot Sour Fruit Lambic Boston Wort Processors

Table 18: Belgian Strong Ale (21 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Sam Canders Heading 272 Belgian Dark Strong Ale Home Brewers of Greater Bangor
2nd Mike Damiano Dubbel Down Belgian Dubbel Brew Free or Die
3rd Paul Zocco Belgian Strong Dark Ale Belgian Dark Strong Ale

Table 19: Strong Ale (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Josh Evans Wittgenstein's Poker American Strong Ale
2nd Paul Armstrong Pda's 26.2 English Barleywine
3rd Mark Keck English Barleywine English Barleywine Boston Wort Processors
HM Kevin George Barley Wine American Barleywine

Table 20: Fruit Beer (13 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Aaron Ritchie Vermont Strawberry Wheat Fruit Beer Green Mountain Mashers
2nd Brian Jantausch Raspberry Wheat Fruit Beer Brew Free or Die
3rd Vaughan Littlefield Not My Wall Fruit Beer Home Brewers of Greater Bangor
HM Nate Bourgault Boaty Mcboatface Raspberry Wheat Fruit Beer

Table 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (23 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jeff Muse Coffee And Cream Spice, Herb, or Vegetable Beer St. Louis Brews
2nd Bradford Wilson All Show No Go Jalapeño Ale Spice, Herb, or Vegetable Beer Rhode Island Brewing Society
3rd Lyn Howard Coffee Milk Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer Brew Free or Die
HM Josh Miller Ol' Blackie Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Neil Kade Black Cape Russian Imperial Stout Wood-Aged Beer
2nd Ethan Sager Christmas Ale Wood-Aged Beer Brew Free or Die
3rd Paul Dibiase Smoky Brown Classic Style Smoked Beer

Table 23: Specialty Beer (36 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st John Golden Olde Woody Specialty Wood-Aged Beer Brew Free or Die
2nd Neil Kade Petit Peu Poétique Table Beer Brett Beer
3rd Nick Nadeau Peach Apricot Berliner-Ish Wild Specialty Beer
HM Krzysztof Lasocki Wheat Ale With Brett Brett Beer Brew Haven

Table 24: Historical Beer (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jason Chang Goseface Killah Gose
2nd Ryan Storey Late Summer Gose Gose
3rd Krzysztof Lasocki Piwo Grodziskie Piwo Grodziskie Brew Haven

Table 25: Specialty IPA (31 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Nicholas Griner Average Neipa Specialty IPA Merrimack Valley Homebrew Club
2nd John Drelick Solar Specialty IPA Merrimack Valley Homebrew Club
3rd Robert Todd Nuggetron Specialty IPA

Table 26: Standard Cider and Perry (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st William Grote Fetchez La Vache French Cider Boston Wort Processors
2nd John Krochune 2016 Cider English Cider
3rd Nate Gagne A Lull In The Action New World Cider

Table 27: Specialty Cider and Perry (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Robert Burger Hibiscus Ginger Cider Cider with Herbs/Spices
2nd William Grote Down Cellah Behind The Axe New England Cider Boston Wort Processors
3rd Robert Somogyi Sunamie's Vanilla Cider Cider with Herbs/Spices Brew Free Or Die

Table 28: Traditional Mead (3 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Robert Burger Orange Blossom Mead Semi-Sweet Mead
2nd Holly Palmer Semi-Sweet Mead Semi-Sweet Mead Demented Fermenters
3rd Paul Zocco Sweet Mead Sweet Mead

Table 29: Fruit Mead (14 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st John Golden Wonderful Melomel Brew Free or Die
2nd John Golden Cyser16 Cyser Brew Free or Die
3rd Robert Burger Mixed Berry Mead Berry Mead
HM Mike Rego Lull Cyser Sixteen Cyser Brew Free or Die

Table 30: Spiced Mead (12 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Nicholas Delateur Cold Brew Mead Spice, Herb, or Vegetable Mead
2nd Ryan Richard Strawberry Brawndo Fruit and Spice Mead Themeadhouse.com
3rd Ryan Richard Blackberry Fruit and Spice Mead Themeadhouse.com
HM Ryan Richard Apple Pie Fruit and Spice Mead Themeadhouse.com

Table 31: Specialty Mead (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Robert Burger 30-Minute Bochet Experimental Mead
2nd Robert Burger Pomegranite Bochet Experimental Mead