NERHBC 2014 Winners

9th Annual New England Regional Homebrew Competition Results

             
Total Entries - 441

Best of Show

           
1st - Jeff Muse - St Louis, MO    15C Weizenbock  
2nd - Marc Foster - Nashua, NH    19A Old Ale  
3rd - Alastair Hewitt - Wakefield, MA    17F Fruit Lambic    
             

Brewer of the Year

           
Robert Burger - Branford, CT    
             

Cider Maker of the Year

           
Stephen Mayo - Derry, NH    
             

Category 1 - Light Lager (6 Entries)

Matthew Lind with Chris Lind, Tom Harris Barnstead, NH 1st 1D Munich Helles Helles is Hot  
Robert Burger Branford, CT 2nd 1D Munich Helles Hellava Helles Underground Brewers of Connecticut
Paul Nanian Rumney, NH 3rd 1D Munich Helles   Baker River Brew Club
             

Category 2 - Pilsner (12 Entries)

Mark Keck Medford, MA 1st 2B Boehmian Pilsner BoPils Boston Wort Processors
Steven Landgren with Mark Hall, Peter Leas, Amy & Dan Harris, Matt Killeen Webster, NY 2nd 2C Classic American Pilsner Not Bob's Beer Upstate NY Homebrewers Association
Clint Himmelberger Sterling, VA 3rd 2B Boehmian Pilsner Czech Mate Pilsner WortHogs
Tracy Aquilla with Ian MacDonald Center Harbor, NH HM 2B Boehmian Pilsner Old Bohemian Winni Area Brew Crew
             

Category 3 - European Amber Lager (20 Entries)

John Krochune N. Chelmsford, MA 1st 3A Vienna Lager Anton Dreher Vienna Lager  
Tracy Aquilla Center Harbor, NH 2nd 3B Oktoberfest/Maerzen Herbstfest Winni Area Brew Crew
Andy Skotnicki M. Mercer, M. Mella Vienna, VA 3rd 3B Oktoberfest/Maerzen Oktoberfest WortHogs
             

Category 4 - Dark Lager (5 Entries)

Mark Keck Medford, MA 1st 4B Munich Dunkel Dunkel Boston Wort Processors
Alastair Hewitt Wakefield, MA 2nd 4B Munich Dunkel Dark Knight Brew Free or Die
John Krochune N. Chelmsford, MA 3rd 4C Schwarzbier (Black Beer) Dark Lager  
             

Category 5 - Bock  (15 Entries)

Jim Prucha Londonderry, NH 1st 5B Traditional Bock #181 Brew Free or Die
Paul Zocco Andover, CT 2nd 5C Doppelbock   Hop River Brewers
Robert Burger Branford, CT 3rd 5C Doppelbock Ticki Tocki Ticki Tocki, Hoy, Hoy Hoy! Underground Brewers of Connecticut
Max Heinegg Medford, MA HM 5C Doppelbock Pfaffenbach Doppelbach Boston Wort Processors
             

Category 6 -  Light Hybrid Beer (20 Entries)

Robert Burger Branford, CT 1st 6C Kolsch Lawnmower Kolsch Underground Brewers of Connecticut
Joshua Sattin Jamaica Plain, MA 2nd 6C Kolsch Kolsch  
Eric Adriaansen with Angel Adriaansen Amherst, NH 3rd 6A Cream Ale Cryin' Cream Ale Brew Free or Die
             

Category 7 -  Amber Hybrid Beer (6 Entries)

Robert Burger Branford, CT 1st 7C Dusseldorf Altbier   Underground Brewers of Connecticut
Andrew Starsiak Weymouth, MA 2nd 7C Dusseldorf Altbier Dussel Dussel Alt MASH HOLES
Andrew Starsiak Weymouth, MA 3rd 7B California Common Beer Big Steamer MASH HOLES
             

Category 8 -  English Pale Ale  (5 Entries)

Allen Barriere with David Underwood, Ted Newman Hooksett, NH 1st 8C Extra Special/Strong Bitter Halloween Ale  
Josh Latham with Greg Brown Nashua, NH 2nd 8B Special/Best/Premium Bitter Hallertau SMaSH Bier Brew Free or Die
Paul Brennan Rosemere , QC 3rd 8C Extra Special/Strong Bitter Nelsons ESB MontreAlers
             

Category 9 -  Scottish and Irish Ale (16 Entries)

Kevin Dodds Somersworth, NH 1st 9C Scottish Export 80/-   Garrison City Brewers 
Robert Burger Branford, CT 2nd 9E Strong Scotch Ale If it's na' Scottish, it's crap! Underground Brewers of Connecticut
Richard Adams with Bubba Hall Somersworth, NH 3rd 9D Irish Red Ale D & B Irish Red WABC/SEACOST
David Johnstone Lehigh Acres, FL HM 9A Scottish Light 60/- Tight Wad Scottish Ale  
             

Category 10 -  American Ale (41 Entries)

Brian Linder Tewksbury, MA 1st 10C American Brown Ale    
Joe Conti Newton, MA 2nd 10A American Pale Ale Amarillo Pale Ale  
Brian Hill Woodbridge, VA 3rd 10A American Pale Ale Sun Kiss  
             

Category 11 -  English Brown Ale (8 Entries)

Kevin Dodds Somersworth, NH 1st 11C Northern English Brown Ale   Garrison City Brewers 
Joshua Fogg N. Kingstown, RI 2nd 11C Northern English Brown Ale Brook Trout Brown Rhode Island Brewing Society
Joe Edidin Edidin Maryville, TN 3rd 11C Northern English Brown Ale Sundial Brown Tennessee Valley Homebrewers
             

Category 12 -  Porter (10 Entries)

Paul Zocco Andover, CT 1st 12C Baltic Porter   Hop River Brewers
Joel LeFave Hopedale, MA 2nd 12A Brown Porter Don't Poke the Bear  
William Woerter Durham, ME 3rd 12A Brown Porter Brown Bliss  
             

Category 13 -  Stout (24 Entries)

Mike Harper Glencliff, NH 1st 13A Dry Stout Dry Stout Baker River Brew Club
Kevin George Bradford, MA 2nd 13F Russian Imperial Stout Imperial Stout  
Andrew Plante Norwood, MA 3rd 13B Sweet Stout Milkman Stout  
John Golden Bedford, NH HM 13E American Stout   Brew Free or Die
             

Category 14 -  India Pale Ale (44 Entries)

Wayne Albert Milford, MA 1st 14B American IPA It's Just Wrong  
Greg Denalsky Granby, CT 2nd 14B American IPA Camody Dragon IPA  
Doug Fecko Framingham, MA 3rd 14B American IPA Special Sauce  
             

Category 15 -  German Wheat and Rye Beer (7 Entries)

Jeff Muse St Louis, MO 1st 15C Weizenbock Workday St. Louis Brews
Robert Burger Branford, CT 2nd 15A Weizen/Weissbier Hefe #1 Underground Brewers of Connecticut
Mark Baesl with Robert Gurney Fayetteville, NY 3rd 15A Weizen/Weissbier Hefeweizen Salt City Brew Club
Andrew Starsiak Weymouth, MA HM 15A Weizen/Weissbier Hasselhoff's Tears MASH HOLES
             

Category 16 -  Belgian and French Ale (48 Entries)

Steve Schember Arlington, MA 1st 16A Witbier    
John Golden Bedford, NH 2nd 16C Saison We got the Funk Brew Free or Die
Andrew Starsiak Weymouth, MA 3rd 16E Belgian Specialty Ale Easty 6 MASH HOLES
             

Category 17 -  Sour Ale (17 Entries)

Alastair Hewitt Wakefield, MA 1st 17F Fruit Lambic Framboise Brew Free or Die
Adam McNulty West Roxbury, MA 2nd 17B Flanders Red Ale   Boston Wort Processors
Matthew Lind with Chris Lind, Tom Harris Barnstead, NH 3rd 17F Fruit Lambic Sour Raspberry/Blackberry  
Paul Zocco Andover, CT HM 17D Straight (Unblended) Lambic   Hop River Brewers
             

Category 18 -  Belgian Strong Ale (21 Entries)

Derek Russell North Billerica, MA 1st 18D Belgian Golden Strong Ale Golden Disposition  
Mark Baesl with Robert Gurney Fayetteville, NY 2nd 18E Belgian Dark Strong Ale Belgian Dark Strong Salt City Brew Club
Rene Denis with Tim Davis Hope MIlls, NC 3rd 18C Belgian Tripel Fallen Angel  
Tim Thomssen Lincoln, NE HM 18C Belgian Tripel First Trip Lincoln Lagers!
             

Category 19 -  Strong Ale (14 Entries)

Marc Foster with Michael Warman Nashua, NH 1st 19A Old Ale   Brew Free or Die
David Marsh Manchester, NH 2nd 19B English Barleywine   Brew Free or Die
Dan Preston Medford, MA 3rd 19C American Barleywine   Boston Wort Processors
             

Category 20 -  Fruit Beer  (14 Entries)

Max Heinegg Medford, MA 1st 20A Fruit Beer Sour Cherry Sour Boston Wort Processors
Denis Lacourse Webster, NH 2nd 20A Fruit Beer Blueberry Saison 2014  
Tracy Aquilla Center Harbor, NH 3rd 20A Fruit Beer Yakima Apricot Winni Area Brew Crew
             

Category 21 -  Spice/Herb/Vegetable Beer (23 Entries)

Robert Palmer Jr Pine Valley, NY 1st 21A Spice/Herb/Vegetable Beer    
Robert Gillis Madison, NH 2nd 21A Spice/Herb/Vegetable Beer Jalapeno Cream Ale Interstate Brewers Unlimited
Kevin Powers Cumberland, RI 3rd 21A Spice/Herb/Vegetable Beer SPF 15 RIFT
James Marshall Dayville, CT HM 21A Spice/Herb/Vegetable Beer Chai Tea Saison Rhode Island Brewing Society
   

Category 22 -  Smoke-Flavored/Wood-Aged (20 Entries)

Alastair Hewitt Wakefield, MA 1st 22C Wood-Aged Beer Jammy Dodger Brew Free or Die
Mark Baesl Fayetteville, NY 2nd 22A Classic Rauchbier Rauchbier Salt City Brew Club
Chris McGowan Salem, MA 3rd 22C Wood-Aged Beer Rum Cask Barleywine North Shore Brewers
             

Category 23 -  Specialty Beer (21 Entries)

Robert Raina Somers, CT 1st 23A Specialty Beer Wood-Aged Wee Heavy  
Robert Gillis Madison, NH 2nd 23A Specialty Beer Cherrywood Smoked Chipotle Porter Interstate Brewers Unlimited
Paul Nanian Rumney, NH 3rd 23A Specialty Beer Rye IPA Baker River Brew Club
             

Category 24 -  Traditional Mead (4 Entries)

Paul Zocco Andover, CT 1st 24C Sweet Mead Orange Blossom Hop River Brewers
Stephen Mayo Derry, NH 2nd 24A Dry Mead Plain Ol' Mead Seacoast Homebrew Club
Justin Fowler Marlborough, MA 3rd 24B Semi-Sweet Mead OrangeBuck  
             

Category 25 -  Melomel/Fruit Mead (3 Entries)

John Golden Bedford, NH 1st 25B Pyment (Grape Melomel) Chateau Du Feat Brew Free or Die
             

Category 26 -  Other Mead (3 Entries)

Mark Baesl with Kevin Hayes Fayetteville, NY 1st 26C Open Category Mead Peach Ginger Mead Salt City Brew Club
Justin Fowler Marlborough, MA 2nd 26B Braggot Imperial Bochet  
Joel LeFave Hopedale, MA 3rd 26B Braggot Hels yeah  
             

Category 27 -  Traditional Cider/Perry (5 Entries)

Stephen Mayo Derry, NH 1st 27A Common Cider Common Cider Seacoast Homebrew Club
Paul Nanian Rumney, NH 2nd 27A Common Cider   Baker River Brew Club
Brian Linder Tewksbury, MA 3rd 27B English Cider    
             

Category 28 -  Specialty Cider/Perry (9 Entries)

Stephen Mayo Derry, NH 1st 28D Other Specialty Cider/Perry Apple Pie Cider 2014 Seacoast Homebrew Club
Chris McGowan Salem, MA 2nd 28A New England Cider Rum Cask Cider North Shore Brewers
Robert Burger Branford, CT 3rd 28D Other Specialty Cider/Perry Maple Bourbon Cider Underground Brewers of Connecticut